Festival Schedule of Events

2019 Event Schedule for Saturday May 11th

Grandstand
3:00 PM – Half Pipe Jam

Boysenberry Pageant Stage
12:00 to 1:00 – Little Miss Strawberry Pageant

Huckleberry Kids Stage
11:00 to 11:30 – Izzi Tooinsky Wildman
11:45 to 12:15 – Prism Kids
12:30 to 1:00 – Nick Federoff Magician
1:15 to 1:45 – Andy Swan Clown
2:00 to 2:45 – Lariat Larry Cowboy Rope Tricks
3:00 to 3:30 – Prism Kids
3:45 to 4:00 – Nick Federoff Magician
4:15 to 4:45 – Andy Swan Clown
5:00 to 5:30 – Lariat Larry Cowboy Rope Tricks
5:30 to 6:00 – Izzi Tooinsky Wildman

Strawberry Beer Stage Bands
10:30 – Martin and Monroe Show
1:30 – Outta Sites
4:15 – Illusions

Cranberry Cooking Stage
11:00 – Sweet and spicy strawberry chutney
12:00 – Strawberry jalapeno Salso
1:00 – Mason Partak
2:00 – Strawberry Barbeque Sauce
3:00 – Strawberry Ricotta Bites
4:00 – Strawberry Gazpacho

Blackberry Stage – Saturday, May 11
1:00 to 1:50 – City of Trees Brass Band
2:00 to 2:30 – City of Trees Second Line

Mulberry Community Stage
10:00 to 10:45 – Azteca
11:00 to 11:45 – McLaughlin Theater Company
12:00 to 12:45 – Pottier Academie de Danse
1:00 to 1:45 – TPV Pop Groups
2:00 to 2:45 – Multicultural Youth Group
3:00 to 3:45 – Voice Academy’s Pop Elite
4:00 to 4:45 – Shortcake Eating Contest
5:00 to 5:45 – Azteca

Blueberry Stage
10:00 – Mother Goose presents… Storytelling and Nursery Rhyme Time!
11:00 – Patches the Pirate presents… Ahoy Matey! The Pirate Life’s For Me
12:00 – Mother Goose presents… Storytelling and Nursery Rhyme Time!
1:00 – Patches the Pirate presents… Ahoy Matey! The Pirate Life’s For Me
2:00 – Mother Goose presents… Storytelling and Nursery Rhyme Time!
3:00 – Patches the Pirate presents… Ahoy Matey! The Pirate Life’s For Me
4:00 – Mother Goose presents… Storytelling and Nursery Rhyme Time!
5:00 – Patches the Pirate presents… Ahoy Matey! The Pirate Life’s For Me

Strolling Acts
11:00 to 11:45 – Andy Swan Clown
11:30 to 12:00 – Dana Wiles Stilts
12:00 to 12:30 – Lariat Larry Rope Tricks
12:00 to 1:00 – Obsidian Butterfly
12:30 to 1:00 – Howdy Dodat Magic
1:00 to 1:30 – Izzi Tooinsky Wildman
1:00 to 1:30 – Steve Charney Ventriloquist
1:30 to 2:00 – Dana Wiles Stilts
1:45 to 2:15 – Howdy Dodat Magic
1:45 to 2:15 – Nick Federoff Magic
2:15 to 3:15 – Obsidian Butterfly
3:30 to 4:00 – Steve Charney Ventriloquist
4:00 to 4:30 – Dana Wiles Stilts
4:00 to 5:00 – Obsidian Butterfly
4:15 to 4:45 – Howdy Dodat Magic
4:45 to 5:15 – Steve Charney Ventriloquist

Daily Features
11:00 to 5:00 – Model Railroad Exhibit! behind Johnson Hall
10:00 to 6:00 – Amazing Animal World: Touch exotic creatures
10:00 to 6:00 – Make a Bookmark! in front of the Garden Room
10:00 to 6:00 – Paint a Rock! in front of Johnson Hall
11:30 – StuntMasters Street Jam
12:30 – Race Car Rev Up at Race Car Show
1:30 – StuntMasters Street Jam
4:30 – Race Car Rev Up at Race Car Show
5:00 – StuntMasters Street Jam

2019 Event Schedule for Sunday May 12th

Grandstand
3:00 PM – Half Pipe Jam

Huckleberry Kids Stage
11:00 to 11:30 – Izzi Tooinsky Wildman
11:45 to 12:15 – Prism Kids
12:30 to 1:00 – Nick Federoff Magician
1:15 to 1:45 – Andy Swan Clown
2:00 to 2:45 – Lariat Larry Cowboy Rope Tricks
3:00 to 3:30 – Prism Kids
3:45 to 4:00 – Nick Federoff Magician
4:15 to 4:45 – Andy Swan Clown
5:00 to 5:30 – Lariat Larry Cowboy Rope Tricks
5:30 to 6:00 – Izzi Tooinsky Wildman

Strawberry Beer Stage Bands
10:30 – Fortunate Few
1:30 – Peter Petty
4:15 – Kenny Frye Band

Cranberry Cooking Stage
11:00 – Sweet and spicy strawberry chutney
12:00 – Strawberry jalapeno Salso
1:00 – Mason Partak
2:00 – Strawberry Barbeque Sauce
3:00 – Strawberry Ricotta Bites
4:00 – Strawberry Gazpacho

Blackberry Stage – Saturday, May 11
1:00 to 1:50 – City of Trees Brass Band
2:00 to 2:30 – City of Trees Second Line

Mulberry Community Stage
10:00 to 10:45 – Cardio Drumming by Thrive
11:00 to 11:45 – Jujitsu
12:00 to 12:45 – Legend Martial Arts
1:00 to 1:45 – Roseville Theater Arts Academy
2:00 to 2:45 – Multicultural Youth Group
3:00 to 3:45 – School of Rock Elk Grove
4:00 to 4:45 – Shortcake Eating Contest
5:00 to 5:45 – American River Ramblers

Blueberry Stage
10:00 – Mother Goose presents… Storytelling and Nursery Rhyme Time!
11:00 – Lucky the Leprechaun presents… Look Over The Rainbow!
12:00 – Mother Goose presents… Storytelling and Nursery Rhyme Time!
1:00 – Lucky the Leprechaun presents… Look Over The Rainbow!
2:00 – Mother Goose presents… Storytelling and Nursery Rhyme Time!
3:00 – Lucky the Leprechaun presents… Look Over The Rainbow!
4:00 – Mother Goose presents… Storytelling and Nursery Rhyme Time!
5:00 – Lucky the Leprechaun presents… Look Over The Rainbow!

Strolling Acts
11:00 to 11:45 – Andy Swan Clown
11:30 to 12:00 – Dana Wiles Stilts
12:00 to 12:30 – Lariat Larry Rope Tricks
12:00 to 1:00 – Obsidian Butterfly
12:30 to 1:00 – Howdy Dodat Magic
1:00 to 1:30 – Izzi Tooinsky Wildman
1:00 to 1:30 – Steve Charney Ventriloquist
1:30 to 2:00 – Dana Wiles Stilts
1:45 to 2:15 – Howdy Dodat Magic
1:45 to 2:15 – Nick Federoff Magic
2:15 to 3:15 – Obsidian Butterfly
3:30 to 4:00 – Steve Charney Ventriloquist
4:00 to 4:30 – Dana Wiles Stilts
4:00 to 5:00 – Obsidian Butterfly
4:15 to 4:45 – Howdy Dodat Magic
4:45 to 5:15 – Steve Charney Ventriloquist

Daily Features
11:00 to 5:00 – Model Railroad Exhibit! behind Johnson Hall
10:00 to 6:00 – Amazing Animal World: Touch exotic creatures
10:00 to 6:00 – Make a Bookmark! in front of the Garden Room
10:00 to 6:00 – Paint a Rock! in front of Johnson Hall
11:30 – StuntMasters Street Jam
12:30 – Race Car Rev Up at Race Car Show
1:30 – StuntMasters Street Jam
4:30 – Race Car Rev Up at Race Car Show
5:00 – StuntMasters Street Jam

Our Media Partners